Więcej

  CEF – Cisco Express Forwarding – przegląd technologii

  Często się słyszy sformułowanie „packet switching” w kontekście przekazywania pakietów przez routery. Obecność słowa „switching” może być tu trochę myląca – w zasadzie chodzi o proces przenoszenia pakietu z interfejsu wejściowego na wyjściowy i to zarówno w routerach jak i przełącznikach. Pierwsze implementacje tego procesu nie należały do najefektywniejszych i to stało się motywem dla stworzenia CEF – Cisco Express Forwarding.

  W tym artykule wspomnę tylko przelotem o poprzednikach tej technologii, skupię się natomiast głównie na CEF i na wyjaśnieniu w jaki sposób on działa.

  Rodzaje przełączania

  W urządzeniach Cisco mamy do czynienia z trzema typami przełączania:

  • process switching
  • fast switching (nazywany również demand-based switching lub route caching)
  • CEF (topology-based switching)

  Część z nich nie jest już wykorzystywana w nowszych urządzeniach, ale może być spotykana w starszych także warto znać je wszystkie.

  a) process switching

  W przypadku process switchingu, każdy pakiet przechodzi przez control plane i angażuje CPU. Można podejrzeć proces angażowania CPU w przeglądanie tablicy routingu – jest to proces zwany IP Input (można sprawdzić komendą show processes cpu) – a dokładniej proces 87 (show processes 87).

  Process switching
  Process switching

  b) fast switching

  Fast switching usprawnia ten proces poprzez dodanie pamięci cache w data plane. Tylko pierwszy pakiet z danego przepływu jest routowany przez CPU – wtedy też jest generowana właściwa informacja w cache. Każdy następny pakiet z tego przepływu nie opuszcza już data plane – jest routowany na podstawie informacji w cache. Nadal jednak ruch SNMP, Telnet, SSH czy też debugowanie muszą być procesowane przez CPU.

  Fast switching
  Fast switching

  Architektura CEF

  W przypadku CEF mamy do czynienia z dodatkowymi strukturami w data plane: FIB oraz Adjacency table. FIB jest uproszczoną kopią RIB (Routing Information Base, czyli tablica routingu). Można również powiedzieć, że jest to tzw. shadow copy, co dość dobrze oddaje charakter FIB – jest to wszakże uproszczona wersja RIB, nie zawierająca informacji dotyczących protokołów routingu. Adjacency Table jest z kolei wypełniane z użyciem tabel warstwy drugiej, takich jak ARP Table czy Frame-Relay Mapping Table. W przypadku routerów MPLS, które używają etykiet (labels) mówimy odpowiednio o LIB (odpowiednik RIB) oraz LFIB (odpowiednik FIB). Na przełącznikach wielowarstwowych CEF jest domyślnie włączony i działa w tle. CEF ponadto jest odpowiedzialny za wypełnianie pamięci TCAM.

  CEF switching
  CEF switching

  Przypadki, w których CEF nie procesuje pakietów:

  • pakiety, w których następuje manipulacja opcjami w nagłówku IP
  • wygasający TTL
  • pakiety, które powinny zostać wysłane przez interfejs tunelowy
  • pakiety przekraczające MTU (muszą podlegać fragmentacji)
  • pakiety które muszą być przekierowane za pomocą IGMP
  • CDP
  • pakiety wymagające szyfrowania
  • ruch związany z protokołami routingu
  • zapytania ARP
  • generalnie pakiety wymagające zaangażowania CPU routera

  Komendy związane z działaniem CEF (mogą się różnić w zależności od platformy):

  • aby włączyć CEF globalnie:
  (config)#ip cef
  • aby włączyć CEF na interfejsie: (config-if)#ip route-cache cef
  (config-if)#ip route-cache cef
  • aby sprawdzić czy CEF jest włączony na interfejsie: 
  show ip interface gi0/0 | include CEF

  FIB

  Komendy związane z FIB:

  • show ip cef summary – zawiera informację o ilości prefiksów w FIB
  • show ip cef – wyświetla FIB
  • Aby obejrzeć szczegółowy wpis w FIB dla konkretnego hosta – show ip cef 8.8.8.8 255.255.255.255 internal

  Wartości które możemy spotkać w kolumnie „Next Hop”:

  • attached – wskazuje na sieć która jest podłączona bezpośrednio do urządzenia i interfejs wyjściowy – ruch ten zostanie przekazany do dalszego procesowania w adjacency table
  • receive – przekazanie do CPU w celu dalszego procesowania, w tym przypadku prefixami mogą być przykładowo adres IP na interfejsie routera, adres sieciowy i broadcastowy danej sieci
  • no route – nie ma informacji o trasie, np przy 0.0.0.0/0 w przypadku braku trasy domyślnej
  • drop – prefixy dla których ruch ma być odrzucany
  • adres IP – podany adres jest next hop IP a wpis dotyczy sieci zdalnej

  Adjacency Table

  Komendy związane z Adjacency Table:

  • show adjacency summary – zawiera informację o ilości zbieżności w tabeli
  • show adjacency gi0/0 – pokazuje zbieżności na wskazanym interfejsie – lista IP w odległości jednego skoku na danym interfejsie
  • show adjacency detail – wyświetla szczegóły zbieżności dotyczącej konkretnego adresu IP. W rezultacie tej komendy można znaleźć kompletną informację potrzebną do skonstruowania nagłówka L2, przykładowo:
   000EA6A8CAD6ACF2E5F8E5F00800
   MAC docelowy MAC źródłowy typ protokołu L3 (0800=IP)

  W Adjacency Table znajdziemy różne specjalne rodzaje zbieżności:

  • null – czyli bit bucket, odrzucanie pakietów
  • glean – używany gdy FIB posiada wpis dla danej sieci a nie dla konkretnego hosta – w takiej sytuacji prefix sieciowy w FIB wskazuje na glean adjacency (rodzaj kolektora dla bardziej szczegółowych wpisów dotyczących poszczególnych hostów) – musi zostać zaangażowany CPU – np. zrobiony ARP dla danego adresu docelowego w celu wygenerowania pełnej zbieżności dla hosta
  • punt – pakiety, które nie mogą być procesowane przez CEF trafiają w punt adjacency i są wysyłane do procesu routingu (czyli wpisy receive w FIB wskazują na punt adjacency)
  • discard – odrzucanie pakietów związanych np z procesowaniem ACL (musi zostać wygenerowany log)
  • drop – odrzucanie pakietów do nieznanych adresów docelowych (bez generowania loga)

  Koncepcja polaryzacji

  Mając kilka różnych ścieżek o tym samym koszcie (Equal-Cost Multi-Path (ECMP), CEF może obrać tylko jedną z nich, pozostawiając pozostałe nieużyte (w przypadku loadbalancingu per-destination). Jest to tzw. problem polaryzacji.

  Koncepcja polaryzacji
  Koncepcja polaryzacji

  W przypadku loadbalancingu per-packet ten problem nie występuje, jednakże dobrą praktyką jest używanie loadbalncingu per-destination. W celu uniknięcia problemu polaryzacji, należy manipulować tzw. loadbalancing hash, czyli funkcją odpowiedzialną za wybór ścieżek dla poszczególnych sesji.

  Loadbalancing hash

  W przypadku loadbalancingu per-destination, w starszych wersjach IOS domyślnie używana jest formuła hashowania z dwoma składowymi – source i destination IP – co oznacza, że wszystkie konwersacje pomiędzy tymi dwoma IP pójdą tą samą ścieżką. Można poinstruować CEF żeby wykorzystywał również informacje z L4 – porty, uzyskując w ten sposób loadbalancing po różnych ścieżkach dla różnych konwersacji między tymi samymi hostami. W tem celu można użyć nastepujące komendy:

  • mls ip cef load-sharing full – używanie L3 + L4 do hashowania po wielu zbieżnościach
  • mls ip cef load-sharing full simple – nadal L3 + L4, ale ograniczamy ilość zbieżności które będą wykorzystywane przez loadbalancing
  • mls ip cef load-sharing simple – używaj tylko L3 do hashowania (domyślnie)
  • w powyższych komendach dostępna jest również opcja exclude – służy do wyłączenia konkretnego IP lub portu z funkcji hashowania

  W nowszych wersjach IOS można również dodać do kalkulacji hasha uniwersalną wartość generowaną niezależnie przez każdy router. Spowoduje to że poszczególne konwersacje będą obierać różne ścieżki. Komenda:

  • ip cef load-sharing algorithm universal – można podać ID żeby nadać statycznie wartość. Bez podania jej konkretnie, IOS wylosuje wartość (i robi to zawsze podczas bootowania)

  Uniwersalny algorytm jest domyślną metodą hashowania w nowszych wersjach IOS i skutecznie powoduje wykorzystanie wszystkich ścieżek o równym koszcie dla poszczególnych sesji.

  A co Ty uważasz o stosowaniu CEF?

  🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

  Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 6

  Brak ocen. Bądź pierwszy!

  Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

  Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

  Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

  Jak możemy poprawić tę publikację?

  Damian Michalak
  Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci

  10 KOMENTARZE

  guest
  10 - Ilość komentarzy
  Sortuj wg najstarszych
  Sortuj wg najnowszych Sortuj wg najlepszych
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Maciej

  \”Obecność słowa „switching” może być tu trochę myląca\” – z tym się nie zgodzę. Słowo switching nie było związane z tym że było to wykonywane przez \”switche\” a z przełączaniem pakietów poprzez switch fabric albo crossbar matrix, trochę taki MUX/DEMUX. I to zawsze było przenoszenie/przełączenie z intf. wej. na wyj. trzeba tylko podjąć decyzje z którego na który i zrobić to w miarę szybko ;).

  Mateusz Ruszkowski

  CEF to kluczowy mechanizm na Cisco. Na niektórych platformach nawet nie można go już wyłączyć. Jest bardzo ważny przy implementowaniu MPLS – zapewnia labeling w data plane.

  Paweł Zaręba

  Podoba mi się. Ja bym dodał taki szczegół, że przy fast – switchingu dane w pamięci cache są przechowywane max 60 sekund oraz to iż ten mechanizm działa na podstawie adresu przeznaczenia – to znaczy router sprawdza czy pakiet z takim samym miejscem przeznaczenia istnieje już w pamięci – jeśli go nie ma to cały proces przetwarzania wykonuje się \’normalnie\’ bez użycia pamięci cache (wolniej). Pozdro.

  Piotrek

  CEF ma również bardzo duży wpływ na działanie routingu – i powstawanie pętli podczas używania static routingu kierując next hop per interface zamiast per IP address:
  https://www.cisco.com/c/en/us/support/docs/ip/express-forwarding-cef/26083-trouble-cef.html

  Pawel

  super, chyba najasniejsze wyjasnienie w calym wszechswiecie 😉 Moglibyscie zrobic artykul o swiatlowodach (typy sfp, SMF, MMF, kompatybilnosc itp.)

  Przygotowujesz się do certyfikacji CCNA?

  Zapisz się na nasz NSSletter, a co tydzień we wtorek rano otrzymasz porcję sieciowej wiedzy oraz porady dotyczące certyfikacji.

  Uzupełniając powyższe pole wyrażasz zgodę na otrzymywanie od GetGoodNet Damian Michalak z siedzibą we Wrocławiu newslettera zawierającego treści edukacyjne. Zgodę możesz wycofać w każdym czasie.

  NSS na Social Media

  1,611FaniLubię
  72ObserwującyObserwuj
  134ObserwującyObserwuj
  1,270SubskrybującySubskrybuj

  Najnowsze artykuły

   
  spot_img

  Może Cię też zainteresować...

  10
  0
  Co sądzisz na temat tej publikacji? Zostaw proszę komentarzx
  ()
  x