Najbardziej pożądane certyfikaty WLAN

Certyfikacja z zakresu sieci WLAN generalnie nie różni się niczym szczególnym od jej odpowiedników z innych obszarów sieci komputerowych. Mamy więc do czynienia z różnymi poziomami zaawansowania, wieloma organizacjami i firmami utrzymującymi własną ścieżkę certyfikacji, a egzaminy zdawane są w zewnętrznych centrach testowych. W tym artykule przeczytasz o najpopularniejszych ścieżkach certyfikacji z zakresu sieci bezprzewodowych.

Poziom Associate

Z racji braku możliwości zwirtualizowania scenariuszy laboratoryjnych dla komunikacji bezprzewodowej, na poziomie Associate należy się spodziewać wyłącznie pytań teoretycznych w formie testowej (ewentualnie lubiane przez Cisco ’drag and drop’). Jest to spora różnica w porównaniu do egzaminów z obszaru np. Routing & Switching, gdzie oprócz pytań testowych mamy do czynienia także z zadaniami praktycznymi.

CWNA

Pełna nazwa: Certified Wireless Network Administrator
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: 1 (CWNA-107)
Koszt egzaminu: $200

Więcej o certyfikacie: CWNA jest podstawowym certyfikatem z zakresu sieci bezprzewodowych Wi-Fi oferowanym przez organizację CWNP. Co ciekawe, jest to certyfikacja typu vendor-neutral, tzn. nie jest wymagana wiedza na temat rozwiązań, architektur i implementacji konkretnych producentów sprzętu sieciowego. Zakres egzaminu jest dość obszerny. Wymagana jest znajomość m.in. zjawisk fizycznych związanych z falą radiową, standardu IEEE 802.11, metod dostępu do medium bezprzewodowego, technologii komunikacji bezprzewodowej, a także podstaw projektowania sieci Wi-Fi i zapewnienia jej bezpieczeństwa.

Polecane materiały: CWNA OFFICIAL STUDY GUIDE

CCNA Wireless

Pełna nazwa: Cisco Certified Network Associate Wireless
Wymagania wstępne: CCENT lub CCNA R&S lub dowolny CCIE
Egzaminy: 1 (200-355 WIFUND)
Koszt egzaminu: $300

Więcej o certyfikacie: Zakres tematyczny certyfikacji CCNA Wireless jest zbliżony do CWNA. Należy się jednak dodatkowo spodziewać informacji specyficznych dla rozwiązań firmy Cisco – architektury WLAN, podstawowych zagadnień konfiguracyjnych, znajomości nazewnictwa oraz procedur typowych dla sprzętu Cisco itp.

Polecane materiały: CCNA WIRELESS 200-355 OFFICIAL CERT GUIDE

ACMA

Pełna nazwa: Aruba Certified Mobility Associate
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: 1 (Implementing Aruba WLAN 8 / HPE6-A42)
Koszt egzaminu: $100

Więcej o certyfikacie: Ponownie certyfikacja od producenta sprzętu sieciowego, tym razem Aruba. Zakres egzaminu obejmuje wiedzę typową dla komunikacji bezprzewodowej zgodnej ze standardem IEEE 802.11, oraz dodatkowo znajomość architektury WLAN w rozwiązaniach z użyciem oprogramowania Aruba OS w wersji 8. Ponadto wymagana jest wiedza dotycząca sprzętu, rozwiązań i procedur typowych dla firmy Aruba.

Poziom Professional

Podobnie jak w przypadku poziomu Associate, na szczeblu Professional również nie powinniśmy otrzymać zadań konfiguracyjnych. Ten poziom wymaga szerokiej wiedzy teoretycznej z zakresu sieci bezprzewodowych oraz doświadczenia w pracy z nimi.

CWNP

Pełna nazwa: Certified Wireless Network Professional
Wymagania wstępne: CWNA
Egzaminy: 3 (CWSP-205, CWAP-402, CWDP-302)
Koszt egzaminów: $750 (3 x $250)

Więcej o certyfikacie: CWNP to drugi poziom certyfikacji WLAN od organizacji o tej samej nazwie. Na poziom Professional składają się trzy egzaminy:

  • CWSP (Certified Wireless Security Professional)
  • CWAP (Certified Wireless Analysis Professional)
  • CWDP (Certified Wireless Design Professional)

Aby uzyskać pełną certyfikację CWNP wszystkie egzaminy powyżej muszą być zdane i nadal ważne. Traktują one odpowiednio o bezpieczeństwie w sieciach bezprzewodowych, analizie ramek IEEE 802.11 i rozwiązywaniu problemów w sieci oraz zasadach projektowania sieci Wi-Fi z naciskiem na dobre praktyki ustalone przez organizację CWNP. Tak jak w przypadku CWNA tak i tutaj nie uczymy się o rozwiązaniach specyficznych dla konkretnych producentów sprzętu WLAN. Zamiast tego zdobywamy uniwersalną wiedzę na temat ogólnie dostępnych standardów.

Polecane materiały: CWSP STUDY GUIDE , CWAP STUDY GUIDE , CWDP STUDY GUIDE

CCNP Wireless

Pełna nazwa: Cisco Certified Network Professional Wireless
Wymagania wstępne: CCNA Wireless lub dowolny certyfikat CCIE
Egzaminy: 4 (300-360 WIDESIGN, 300-365 WIDEPLOY, 300-370 WITSHOOT, 300-375 WISECURE)
Koszt egzaminów: $1200 (4 x $300)

Więcej o certyfikacie: Na pełny certyfikat CCNP Wireless składają się aż cztery egzaminy:

  • 300-360 WIDESIGN (Designing Cisco Wireless Enterprise Networks)
  • 300-365 WIDEPLOY (Deploying Cisco Wireless Enterprise Networks)
  • 300-370 WITSHOOT (Troubleshooting Cisco Wireless Enterprise Networks)
  • 300-375 WISECURE (Securing Cisco Wireless Enterprise Networks)

W każdym przypadku wymagana jest szeroka wiedza na temat sieci WLAN w rozwiązaniach dostarczanych przez firmę Cisco. Na egzaminach sprawdzana jest znajomość m.in. zasad projektowania sieci WLAN dla konkretnych zastosowań oraz warunków i technik implementacji sprzętu firmy Cisco. Ponadto należy znać metody zabezpieczania sieci bezprzewodowych i dobre praktyki rozwiązywania problemów Wi-Fi.

ACMP

Pełna nazwa: Aruba Certified Mobility Professional
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: 1 (Scalable WLAN Design and Implementation 8 / HPE6-A44)
Koszt egzaminu: $100

Więcej o certyfikacie: Jest to jedyny certyfikat spośród wymienionych na poziomie Professional, który nie posiada wymagań wstępnych. Ponadto do uzyskania pełnego certyfikatu potrzebne jest zdanie tylko jednego egzaminu, na którym wymagana jest zaawansowana znajomość architektury WLAN w rozwiązaniach z użyciem oprogramowania Aruba OS 8, zrozumienie funkcjonalności i procedur występujących w tym środowisku, a także umiejętność rozwiązywania problemów w sieci bezprzewodowej.

Poziom Expert

Poziom Expert wymaga całkowitego zrozumienia technologii stosowanych w komunikacji bezprzewodowej oraz co najmniej kilku lat doświadczenia w pracy z nimi. Należy się spodziewać wyjazdu do zagranicznego centrum certyfikacji i kilkugodzinnego egzaminu, ale są wyjątki.

CWNE

Pełna nazwa: Certified Wireless Network Expert
Wymagania wstępne: CWNP i inne
Egzaminy: brak
Koszt egzaminów: brak

Więcej o certyfikacie: CWNE to ostatni poziom certyfikacji od CWNP. Co ważne, na tym etapie nie ma egzaminu, nie trzeba także ponosić kosztów. Uzyskanie tytułu CWNE wydaje się być bardziej uznaniowe, jednak nie jest tak po prostu wydawane każdemu. Przed złożeniem aplikacji trzeba zadbać o spełnienie wymagań, do których należą m.in. uzyskanie certyfikatu CWNP, co najmniej trzy lata udokumentowanej pracy z sieciami bezprzewodowymi, wydanie książki lub systematyczne publikowanie treści o sieciach Wi-Fi, itp. O przyznaniu tytułu CWNE decyduje specjalna grupa osób już posiadających to miano.

CCIE Wireless

Pełna nazwa: Cisco Certified Internetwork Expert Wireless
Wymagania wstępne: brak
Egzaminy: 2 (400-351 CCIE Wireless Written, CCIE Lab and Practical Exam )
Koszt egzaminów: $1850 ($450 + $1400)

Więcej o certyfikacie: Jest to ostatni poziom certyfikacji firmy Cisco, a do egzaminu można podejść nie posiadając żadnych certyfikatów z poprzednich poziomów. Cały proces składa się z dwóch etapów. Najpierw należy zdać egzamin pisemny, a następnie, w ciągu 18 miesięcy, trzeba udać się do jednego z centrów certyfikacji Cisco w celu zdania ośmiogodzinnego egzaminu praktycznego. Podobnie jak w przypadku innych certyfikatów na poziomie Expert tak i tutaj wymagana jest kompletna znajomość tematyki.

ACMX oraz ACDX

Pełna nazwa: Aruba Certified Mobility Expert oraz Aruba Certified Design Expert
Wymagania wstępne: ACMP
Egzaminy: 2 dla ACMX (pisemny i praktyczny) oraz 1 dla ACDX (praktyczny)
Koszt egzaminu: $1200 zarówno za ACMX jak i ACDX

Więcej o certyfikacie: ACMX i ACDX to dwa osobne certyfikaty na poziomie Expert od firmy Aruba, zdawane niezależnie. Proces w przypadku pierwszego z nich jest bardzo podobny do CCIE Wireless. W celu uzyskania tytułu ACMX trzeba zdać egzamin pisemny oraz pomyślnie zrealizować postawione zadania na egzaminie praktycznym w jednym z centrów certyfikacyjnych. Z kolei ACDX to tylko (i aż) jeden egzamin praktyczny, oczywiście inny od tego na ACMX.

Przedstawione ścieżki certyfikacji z zakresu sieci bezprzewodowych to oczywiście nie wszystko, co oferuje rynek. Jednakże bazując na moim doświadczeniu i obserwując aktualne trendy ofert pracy uważam, że na obecną chwilę właśnie te certyfikaty są najbardziej pożądane na rynku Wi-Fi. Co ciekawe, najczęściej certyfikacja ta jest postrzegana jako ciekawy dodatek dla kandydatów mających zarządzać całą siecią (LAN/WAN/WLAN/Security), rzadziej natomiast jako główny element aplikacji.

Czy masz doświadczenie z certyfikacją WLAN? A może uważasz, że jakiś certyfikat został przeoczony?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 4

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Łukasz Kowalski
Network Architect, Współtwórca Na Styku Sieci