Ile możesz zarobić jako początkujący sieciowiec w Polsce?

Network Administrator, Network Engineer, Network Architect – można by rzec – praca jak każda inna. I tak jak w przypadku każdej innej pracy, można ją podjąć w różnej formie. Możesz mieć karierę sieciowca dopiero przed sobą, ale jeśli masz szczęście i już pracujesz w tej branży, to najprawdopodobniej na podstawie umowy o pracę. Przypominam, że jest to nadal najpopularniejsza forma zatrudnienia. Jak wynika z opracowania firmy Sedlak & Sedlak przygotowanego na podstawie „Diagnozy Społecznej 2015”, ponad 3/4 Polaków pracuje właśnie w oparciu o UoP. Pozostałe najpopularniejsze formy stanowią: umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz umowy firma-firma (czyli tak zwane B2B).

Każda z tych form zatrudnienia ma swoje wady i zalety i wybór tak naprawdę zależy od osobistych preferencji. Formułując swoją opinię opieram się oczywiście na własnym doświadczeniu, które w 100% jest doświadczeniem wyniesionym z umowy o pracę. Wypowiadam się również swobodnie na temat umów B2B jako, że poświęciłem już temu tematowi trochę uwagi. Jeśli masz zatem własne spostrzeżenia dotyczące pozostałych form to zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach pod artykułem.

Trzy etapy rozwoju kompetencji

Uważam, że forma zatrudnienia jest nie tyle powiązana z danym pułapem zarobków, co bardziej z kompetencjami pracownika na danym etapie jego kariery. Zacznijmy więc od podstaw i przyjrzyjmy się pierwszemu etapowi.

Etap 1. Newbie, Świerzak, Akolita

Zwał jak zwał, ale jeśli dopiero co skończyłeś studia i podejmujesz swoją pierwszą pracę jako sieciowiec to w większości wypadków nie masz wyboru – pracujesz na podstawie umowy o pracę. I nie ma w tym nic złego – dostajesz pełen pakiet praw wynikających z Prawa Pracy – m.in. płatny urlop wypoczynkowy, płatne chorobowe i gwarantowane wynagrodzenie minimalne (nie żebyś je potrzebował). Otrzymujesz umowę na czas określony bądź nieokreślony i jesteś chroniony okresem wypowiedzenia, stosownym do Twojego stażu pracy.

Wiem, że nie można generalizować i różnice między korporacjami a małymi firmami mogą być w tej kwestii znaczne, ale gorąco wierzę, że będziesz zarabiał to co sobie wynegocjujesz, a uzyskanie podwyżki będzie trudne. W interesie każdego pracodawcy jest wszakże utrzymanie kosztów zatrudnienia na jak najniższym poziomie. Tzw. podwyżki inflacyjne nie są podwyżkami samymi w sobie ponieważ mają na celu jedynie wyrównanie spadku siły nabywczej pieniądza. Na ile więc możesz liczyć?

Ile możesz zarobić u pierwszego pracodawcy?

Według mnie 3000 – 4500 zł brutto (2150 – 3200 z netto) to realistyczny przedział w Twojej pierwszej pracy. Dzięki niżowi demograficznemu mamy w chwili obecnej do czynienia z rynkiem pracownika, warto więc założyć, że pracodawca nie ma łatwego życia ze znalezieniem pracowników posiadających właściwe kwalifikacje i można się trochę potargować. 

Według mnie 3000 – 4500 zł brutto (2150 – 3200 zł netto) to realistyczny przedział w Twojej pierwszej pracy.

Tak jak wspomniałem – bezpieczniej założyć, że w pierwszych dwóch, trzech latach Twoje zarobki nie będą zasadniczo rosnąć (jeśli nie zmieniasz w tym okresie pracy, o czym za chwilę). Najważniejsze na tym etapie jednak są nie pieniądze, a możliwość zdobycia bogatego doświadczenia. Jeśli Twój pracodawca nie będzie Ci udzielał wsparcia w certyfikacji to te 200zł więcej, które być może udało Ci się wynegocjować, zacznie być odczuwalne. Co nie zmienia faktu, że większość ludzi, którzy dostają stawki z przedziału 3000 – 4500 zł brutto (2150 – 3200 z netto) tuż po ukończeniu studiów czują się jakby złapali Pana Boga za nogi 🙂 Zazwyczaj te pierwsze momenty euforii skutecznie uniemożliwiają spojrzenie na zarobki z dystansu i godzimy się na pierwszą ofertę pracodawcy, która jest dla nas niczym bajońskie sumy.

Pytanie zatem: jeśli podać swoje wymagania finansowe, to jakie? Jeśli negocjować ofertę pracodawcy, to o ile? W rozwiązaniu pierwszego problemu z pewnością pomoże Ci posiadanie znajomosci w branży i śmiałość w przełamywaniu tematu tabu jakim są nasze zarobki. Da Ci to pewną perspektywę na potencjalne możliwości. Jeśli nie masz żadnych znajomych którzy mogą Cię nakierować to sugeruję skorzystanie z portalu zarobki.pracuj.pl. Jest to w chwili obecnej największa porównywarka zarobków w Polsce i dobrze z niej korzystać na każdym etapie swojej kariery. Miej na uwadze, że z każdym kolejnym użytkownikiem dane stają się bardziej wiarygodne.

Jak długo pozostać u pierwszego pracodawcy?

Ostatnia kwestia, którą chciałbym poruszyć w kontekście pierwszego etapu Twojej kariery to perspektywa dłuższego związania się z jednym pracodawcą. Nie jest tajemnicą, że czasy pracowania w jednym ‘zakładzie pracy’ przez ponad 30 lat mamy już dawno za sobą. Dziś w branży technologicznej nawet 5 lat jest oceniane jako długi okres zatrudnienia. To, czy będzie Ci się opłacało kontynuować pracę u swojego pierwszego pracodawcy zależy tylko i wyłącznie od tego czy będzie on w stanie nadążyć za Twoim rozwojem. 

Jeśli […] Twoja praca nie jest rutyną i nadal się uczysz – zostań. W przeciwnym wypadku zmień pracę.

O ile wspomniane 3000 – 4500 zł brutto (2150 – 3200 zł netto) na początku Twojej kariery będzie Ci się wydawać godną zapłatą, o tyle Twoja perspektywa zacznie się zmieniać wraz z czasem. Poznasz nowych ludzi, dostrzeżesz potencjalne możliwości znacznego zwiększenia zarobków, a Twoja wartość rynkowa wzrośnie za sprawą nabytego doświadczenia. Zatem jeśli Twój pracodawca będzie w stanie po pierwszych dwóch, trzech latach Twojej pracy zaoferować Ci warunki porównywalne z tym co mógłbyś dostać gdzie indziej oraz Twoja praca nie jest rutyną i nadal się uczysz – zostań. W przeciwnym wypadku zmień pracę. Musisz zdać sobie sprawę, że jeśli zarabiasz 3000 zł na rękę, a zmieniając pracę dostaniesz 6000 zł, to trzymając się swojej posady tracisz potencjalnie 36000 zł w ciągu roku.

I nie zrozum mnie źle – nie mówię tutaj o bezmyślnej pogoni za pieniędzmi, nie opisuję postawy roszczeniowej. Apeluję jedynie o rozumne podejście do wartości własnej pracy i wykonywanie tej pracy za takie pieniądze ile ta praca jest warta.

Podsumowując, na pierwszym etapie Twojej kariery:

  • jesteś zazwyczaj świeżo po studiach
  • możesz spodziewać się zarobków na poziomie 3000 – 4500 zł brutto (2150 – 3200 z netto) miesięcznie
  • warto zweryfikować możliwości pytając się znajomych bądź korzystając z porównywarki zarobków
  • nie bój się negocjować swojego wynagrodzenia
  • szukaj pracodawcy, który wesprze Cię w rozwoju (certyfikacja)
  • nieustannie weryfikuj swoją wartość na rynku i porównuj ją z obecną sytuacją zarobkową
  • nie bój się zmieniać pracy

Jakie jest Twoje doświadczenie? Jakiej porady byś udzielił innym sieciowcom na progu swojej kariery?

🗳 Jak przydatna była ta publikacja?

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 12

Brak ocen. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za ocenę! Zapraszamy Cię do obserwowania NSS w mediach społecznościowych!

Przykro nam, że ta publikacja okazała się być dla Ciebie nieprzydatna!

Uwaga: Twój głos będzie liczony tylko jeśli udzielisz feedbacku używając formularza poniżej.

Jak możemy poprawić tę publikację?

Damian Michalak
Network Consultant, Twórca Na Styku Sieci